בית חכם ותקשורת

בית חכם הינו מושג רחב מאוד המתייחס לאפשרות של הפעלת מכשירי החשמל השונים ושליטה על מערכות הבית, גם כאשר אתם מחוץ לבית או רק מתעוררים ונמצאים עוד במיטה. תוכלו להדליק את הדוד, לפתוח תריסים ומזגנים או כל פעולה אחרת בלחיצת כפתור או שליטה קולית. בנוסף לכך, בית חכם חוסך כסף ואנרגיה על ידי הפעלה מבוקרת של מכשירי הבית.

איך עובדת מערכת הבית החכם?

מערכות מסוג זה, מבוססות על מפסקים חכמים (הנשענים על חיבור לרשת האינטרנט האלחוטי או הקווי של הבית), בתוכם מותקנים בקרי חשמל חכמים. מפסקים אלה עושים שימוש בפרוטוקולים מתקדמים לשליטה חכמה בזרימת החשמל למכשיר לצורך שליטה בו (בנוסף להפסקתו והחזרתו של זרם החשמל אל המכשיר החשמלי, כפי שמרחש במפסקים הישנים וה"מסורתיים").

מערכת הבית החכם יכולה כאמור, להסתנכרן עם מגוון רחב של מכשירים, דוגמת: וילונות ותריסים חשמליים, דוד חשמל, מזגן, נורות חשמל ועוד, תוך שהיא שולטת בעוצמת הזרם עבור מכשירים מסויימים (למשל נורה חשמלית).

מפסקי החשמל החכם, מחוברים באמצעות רשת האינטרנט אל מרכז השליטה, ממנו ניתן לשלוט בכל מכשיר המחובר לאחד מהמפסקים החכמים בבית ובאמצעות פרוטוקולי תקשורת מאובטחים, ניתן להתחבר באמצעות הטלפון החכם או הטאבלט למגוון מכשירים ולשלוט עליהם בקלות דרך אפליקציה ייעודית.

מרגע שתהפכו את מערך המכשירים החשמליים בביתכם למערך חכם, תיפתח בפניכם היכולת לשלוט בהם בקלות וביעילות, עבור פעולות דוגמת: 

 • שליטה במספר מכשירים במקביל באמצעות שימוש בכפתור אחד -ידוע בעגה המקצועית כ"תרחיש חכם"), עבור פעולות כמו למשל: כיבוי מזגן, כיבוי אורות, סגירת תריסים חשמליים וכד'.
 • שליטה בכל מכשיר חשמלי בנפרד עבור יצירת הגדרות מורכבות.
 • יצירת תכניות מוגדרות מראש (Scheduling) להדלקה וכיבוי של מכשירים חשמליים על פי לוח זמנים קבוע מראש (ידוע בתחום כ"תרחיש מתוזמן"), למשל עבור: דריכת אזעקה, פתיחת מערכת השקייה ועוד.

השירות שלנו:

 • תכנון בית חכם ותקשורת למגזר הפרטי ולמגזר העסקי.
 • החלפת קווי תקשורת והוספת נקודות תקשורת.
 • מכירה והתקנה של ציוד שליטה ובקרה לבית חכם (SHELLY), כולל סנכרון המערכת לפי צורכי הלקוח.
 • הגדרת המערכת בהתאמה אישית לתזמון עתידי לביצוע פעולות ולחיסכון באנרגיה.
 • הדרכה לתפעול המערכת ושירות תמיכה טלפוני חינם לחודש הראשון.
תכנון בית חכם - תמרי חשמל

שאלות ותשובות בנושא

ישנן 3 מערכות בית חכם שבשימוש כיום:

 1. מערכת קווית על גבי קווי תקשורת נפרדים– הטובה ביותר אבל מחייבת את התקנה מוקדמת, בשלב הבנייה או השיפוץ של הבית בלבד! היא כוללת מערכת חשמל נפרדת לגמרי מזו הכללית של הבית.
 2. מערכת קווית על גבי קווי החשמל- במסגרת התקנתה של מערכת בית חכם מסוג זה, מחליף החשמלאי את המתגים הקיימים בבית למתגים חכמים והתקשורת בבית מתניידת על גבי גל קבוע מצד מערכת החשמל הביתית הרגילה. זהו למעשה התחליף השכיח והטוב ביותר למערכת הקווית הנפרדת, אך  החסרונות הבולטים של המערכת הזו ביחס לקווית הנפרדת, הוא שהיא מושפעת די בקלות מקפיצות של מערכת החשמל הכללית בבית ושזמן התגובה של המערכת, הינו גבוה יחסית בשל  הגובה הנמוך של התדר.
 3. מערכת אלחוטית – במסגרת התקנתה של מערכת זו, מחליף החשמלאי את המתגים הקיימים בבית למתגים אלחוטיים (המתחברים לרשת האלחוטית של הבית או לחלופין, עובדים על גלי רדיו). חסרונה הבולט של מערכת זו ביחס ל-2 המערכות האחרות, הוא התדירות המעט גבוהה של הפרעות קליטה המתרחשות לאחר החיבור למערכת חכמה מסוג זה. מנגד, זהו פתרון יחסית זול וחושף אתכם לרמות מאוד נמוכות של קרינה אלקטרומגנטית (שאינה מומלצת לאדם בחשיפה ממושכת ובריכוזים גבוהים) בחשיפה לרמת הקרינה ממערכת כזו, היא יחסית נמוכה, מפני שהמערכת מתוכנתת לקבל אותות משתנים ולא קבועים.

בשלב הראשון של הקמת המערכת החכמה בבית, צריך החשמלאי/מתקין  לקבל מכם את תוכניות החשמל של הנכס ולבדוק את לוח החשמל והתשתית הקווית הקיימים בו. לאחר מכן, יגבש יחד איתכם החלטה האם כדאי להתקין מערכת אלחוטית או קווית אצלכם.

היה ואתם בונים בית חדש או משפצים נכס קיים בצורה משמעותית, מערכת קווית על גבי תשתית חשמל נפרדת, תהיה הפתרון האידיאלי עבורכם, לקבלת מערכת חכמה יציבה, מהירה ולא מושפעת מקפיצות חשמל במערכת החשמל הביתית-רגילה בנכס. אבל במידה ואינכם נמצאים בסטטוס זה עם הנכס שלכם וצריכים להתבסס על תשתית החשמל הביתית שקיימת בו, במקרים רבים מוטב לכם לבחור באופציית המערכת חכמה-אלחוטית. התקנת מערכת מסוג זה, תחסוך לכם את הבלאגן הכרוך בחציבת הקירות בבית עבור המערכת וגם בעלויות, שכן היא זולה באופן יחסי לאפשרויות האחרות (פחות זמן עבודה של החשמלאי).

בשלב השני – לאחר בחירת סוג המערכת החכמה בביתכם, הצעד הבא בהקמת המערכת החכמה, הוא תיאום ציפיות מול איש המקצוע, קרי החלטה על אילו מכשירי חשמל ביתיים תרצו לשלוט ובאילו חדרים בנכס.

השלב האחרון בתהליך- הינו ההתקנה המעשית של מרכיבי המערכת ואספקת הציוד הרלוונטי (בקרים, מדי משקל וטמפרטורה וכדומה).

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email