הארקה

הארקה היא אמצע בטיחות אקוטי עבור צרכן החשמל בעת המודרנית ומטרתה היא מניעת התחשמלות קטלנית בשל כשל בשימוש במכשיר חשמלי כלשהו. הארקה יחד עם ממסר הפחת (מגן נגד התחשמלות ארוכה וקטלנית), מצילים חיי אדם רבים בכל יום ויום היכן שהם מותקנים (כאשר חלה חובת התקנה עליהם בחוק הישראלי מאז 1978 ועד לימינו, בכל הנוגע להקמת בתים חדשים).

איך הארקה עובדת?

שיש תקלה בזרימת החשמל, החשמל עשוי לזלוג החוצה מהמכשיר החשמלי. טבעו של החשמל הוא לרדת לכיוון הקרקע, היכן שאם הוא פוגע בגופו של אדם כלשהו, הוא "יסגור מעגל" עם עורו (שהינו מוליך חשמל טוב) וככל הנראה יפגע בו פיזית בצורה קטלנית. מסיבה זו, שאיננו רוצים לתת לחשמל נתיב להגיע מטה לכיוון הרצפה,  פיתחו את כבל הארקה שמווסת את הזרם החשמלי הגבוה לאדמה בצורה יעילה בזמן תקלה.

אם לפשט את האמור: במקרה של זליגת חשמל ממכשיר חשמלי, כתוצאה מתקלה כלשהי, ישירות אל גוף האדם, החשמל זורם דרך כבל ההארקה ומונע התחשמלות מסכנת חיים.

ישנן 2 אפשריות להתקנת הארקה במבנים (מגורים ועבודה):

  1. הארקה דרך היסודות ("הארקת יסוד") – אופיינית לבניה החדשה של השנים האחרונות. הארקה מסוג זה נעשית על ידי ריתוך כל קורות היסוד לכלונסאות הבית וחיבורם ללוח החשמל. לתשומת ליבכם: צבע חוט הארקה צהוב- ירוק ובבתים ישנים יותר, הוא בצבע לבן.
  2. הארקה דרך צינור המים בלבד – בעיקר בבתים ודירות ישנים יותר למעלה מ-20 שנה). בעבר, שמערכת הארקה יושמה באמצעות חיבור לצנרת המים (שהייתה  עשויה אז ממתכת) ממתכת, היה נהוג להשתמש בעיקר בשיטת הארקה זו. אולם לאחר שחל מעבר גורף בבנייה של 20-30 השנה האחרונות לצנרת פלסטיק (כיוון שאינה מחלידה והתועלת שלה ביחס לעלותה, גדולה מאשר בצנרת מתכת המסורתית), נוצרה סוגיה לגבי ההארקה, אשר נפתרה באמצעות שיטת הארקת היסוד".

בדיקת הארקה בבית

היעדרה של הארקה בבית היא סוגיה מורכבת במיוחד משום שבבתים ישנים, יכול להיות מצב שבו לא נדע שאין לנו הארקה בבית עד שחלילה נתחשמל!!תופעה נוראית זו, יכולה להתרחש משום שלא קיימת אינדיקציה מובהקת להיעדר הארקה (בניגוד לחוסר אפס ופאזה, אשר משביתים את פעילות המכשור החשמלי).

  • *חובה לבדוק את תקינות מערכת הארקה כל כמה שנים:
  • בבתים שהוקמו לפני שנת 1978 (השנה בה כונן "חוק הארקת יסוד") – כל 5 שנים חלה חובת הבדיקה על בעלי הנכס.
  • בבתים שהוקמו לאחר 1978-  חובת בדיקת הארקה כל 10 שנים.

כיצד מתבצעת בדיקת הארקה מקצועית בידי חשמלאי מוסמך?

ישנו מכשיר השכיח בשימושם של חשמלאים, הנותן אינדיקציה לגבי קיומו של כבל הארקה במבנה ואומד גם על מידת תקינותו וטיבו. מכשיר חשמלי זה נקרא LT LOOP TESTER. 

מכשיר לבדיקת הארקה בבית

קיים גם מכשיר פשוט, המיועד להצלחת חיים במקרה של אי ודאות לגבי קיומו של כבל הארקה בבית ישן ועלותו נעה סביב הכמה עשרות שקלים בלבד.

המכשיר אמנם בודק תקינות האם קיים בשקע הארקה ממסר פחת מציל חיים, אך לא בודק את טיב הארקה והאם איכות הארקה מתאימה לעוצמת חיבור החשמל מחברת החשמל, כך שאין להסתמך עליו עבור בדיקת הארקה בבית!

השירות שלנו ב"תמרי חשמל":

  • שיפור הארקה.
  • הארקה לבית חדש.
  • בדיקת הארקה (LT).
  • בדיקת ממסר פחת.
  • בדיקת הבדדה (מגר).

הארקה הינה הדבר החשוב ביותר בבית מבחינת חשמל. הארקה תקינה מגינה עלינו ועל יקירינו מפני התחשמלות.

למידע נוסף והזמנת בדיקת הארקה, אתם מוזמנים לחייג אלי למספר: 054-7959227

בדיקת הארקה - תמרי חשמל
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email