שאלות ותשובות בתחום החשמל הביתי ⁉️

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
שאלות ותשובות בחשמל ביתי - תמרי חשמל

חשמלאי מוסמך הוא אדם שיש לו ניסיון מצטבר של שנה ומעלה כחשמלאי מעשי או אדם אשר קיבל הכשרה מקצועית בביה"ס תיכון ולו ניסיון של שנתיים ומעלה שמזכה בהסמכה לדרגת חשמלאי מוסמך (לאחר ביצוע מבחן גמר בציון עובר, מטעם משרד העבודה הישראלי). חשמלאי מוסמך הוא למעשה אדם שגם עבר את הלימודים העיוניים ומעשיים שהכשירו אותו לתפקיד וגם עבד כעוזר חשמלאי ומחשמלאי מעשי לאורך תקופה שהכשירה אותו לעסוק בעבודות חשמל מורכבות (החלפת מונה חשמל, שדרוג תשתית חשמל מחד לתלת פאזי ועוד), בהן ניתן לעסוק רק לאחר קבלת תעודת ה"חשמלאי מוסמך". וודאו שיש לחשמלאי שאתם מזמינים לביצוע עבודות בביתכם, ישנה תעודה (בתוקף!) של חשמלאי מוסמך. את הבדיקה אתם יכולים לבצע כאן, באתר של משרד העבודה והרווחה.

בכל מצב של תקלה חשמלית- קצר, קפיצות חוזרות ונשנות של ה"פקק" החשמלי, היעדר הארקה חשמלית ועוד, כמו גם במקרה של צורך בעבודת התקנה ושדרוג מערכות קיימות, למשל עבור: חיווט חשמלי מחודש של המערכת במבנה, החלפה לתל פאזי מחד פאזי, החלפת מונה חשמל, הוספת נקודות חשמל בבית (שקעים), החלפת דוד חשמל ועוד.

אני מבצע מגוון עבודות תשתית חשמל בסטנדרטים הגבוהים ביותר (ועם כל האישורים הנדרשים מחברת החשמל), כמו גם שירותי תיקונים למגוון תקלות: קצר,דוד חשמל, הארקה ועוד. בנוסף, שדרוג מחשמל חד פאזי לתלת פאזי, בניית לוחות חשמל והתקנתם, הוספת נקודות חשמל למבנה ועוד מבחר עבודות חשמל לבית ולעסק… כדי שאוכל לתת מענה מהיר לקריאותכם ותקלותיכם, אזור השירות שלי הוא: נתניה והסביבה- גבול דרומי ואזור פרדס חנה וסביבתה- גבול צפוני.

חשמל תלת פאזי נמצא בשימוש במרביתם המוחלט של הבתים/דירות בישראל ובעולם המפותח כיום ומיועד לאספקת חשמל עבור מכשירים ”זוללי חשמל“ (מזגן, מקרר, מכונת כביסה, מייבש כביסה, דוד חשמל, תנורי חימום ועוד) ו/או הפעלה של מספר רב של מכשור אלקטרוני בו זמנית.
הגדלה לתלת פאזי מאפשרת להעמיס על מערכת החשמל ,כמות גדולה הרבה יותר של מכשירים שצורכים אנרגיה רבה.
שינוי זה כרוך בביצוע עבודת חשמל מקצועית בידי חשמלאי מוסמך לשדרוג תשתית מחד פאזי לתלת פאזי. עבודה זו כוללת בין היתר:
1. התאמת לוח החשמל להולכת חשמל בתלת פאזי.
2. התאמת מוליך ההארקה לפי התקן של תלת פאזי (עפ"י "המרכז לבטיחות ולגיהות").
ג . ביצוע בדיקות שונות נוספות בידי החשמלאי, לווידוא תקינות המערכת לאחר חיבורה (בעזרת שימוש בכלי מדידה ייעודיים).

היעדרותה של הארקה או אי תקינותה, הינן מסכנות חיים וחובה עליכם להזמין חשמלאי מוסמך,שיבדוק את טיבה (במידה ואינכם בטוחים שקיימת בנכס שלכם או במידה ואתם יודעים שקיימת, אך לא יודעים לאמוד על תקינותה) במכשור המקצועי המתאים.
קחו לתשומת ליבכם שברוב המקרים, מערכת ההארקה מתנתקת לגמרי בעקבות שיפוץ מערכת הובלת המים בבית והחלפתה , מצנרת מתכת לצנרת פלסטיק.
במקרה כאלה ועוד, חובה עליכם לקרוא לחשמלאי מוסמך שיבדוק את המערכת ויחליף או ישפר את ההארקה הקיימת, על פי התקן של מכון התקנים הישראלי.

ככלל החוק הישראלי מאפשר רק לחשמלאי מוסמך, לבצע התקנת גופי תאורה (למעט החלפת גוף התאורה בתאורת שולחן או תאורת רצפה). אם אין לכם הסמכה/ ידע מקצועי בנושא, אנא ממכם, צרו קשר עם חשמלאי מוסמך להתקנה מקצועית ובעיקר… בטיחותית.

הסיבה לכך עשויה להיות במקרים רבים – עומס יתר על הפקק (מאמ"ת) המסוים שאליו משוייכים החדרים לגביהם קופץ הפקק. במצב כזה, מוטב לכם להזמין חשמלאי מוסמך שיבחן את תשתית החשמל בבית. בלא מעט מקרים, יהיה ניתן לפתור את הבעיה בפעולה לא מורכבת יחסית, שבמסגרתה משחילים מוליך נוסף לקופסאת החיבורים.

אין חובה פורמלית בחוק, אך אם ביקר אצלכם לאחרונה חשמלאי ומייד לאחר מכן חוויתם תקלה חשמלית הקשורה באופן מובהק לתקלה שהחשמלאי התמודד מולה, מן הראוי שתקבלו מענה שירותי ומקצועי הולם. ב"תמרי חשמל" אני שם דגש גדול על שירותיות ללא פשרות, לצד מקצועיות ללא דופי וכמובן שאתן מענה לכל בעיה שעלולה לצוץ.

כאשר אנו בונים בית חדש או משפצים נכס קיים שלנו, ישנם לא מעט דברים שעלינו לקחת בחשבון כדי להקל על חיינו במבנה.

כידוע לכם, כפועל יוצא של אורח החיים המודרני, אנו עושים שימוש מתמשך במגוון רחב של מכשירי חשמל, אשר עושים את חיינו לקלים ונוחים יותר מחד, אך מצד שני גורמים לנו לצרוך יותר ויותר אנרגיה חשמלית בביתנו/משרדינו. כדי שהשימוש הכבד במכשירי חשמל, לא ייצור עומס יתר על תשתית החשמל בבית שלנו ויגרום לתופעות שליליות כמו קפיצת "פקק חשמל" ועל מנת שהשימוש במכשירים, ייעשה בצורה מיטבית (וחסכונית), צריך לקרוא לחשמלאי מוסמך כדי שיבדוק את מערכת החשמל בנכס שלכם, ישדרג מה שנדרש על פי התקנים הנדרשים בחוק הישראלי ועפ"י הצורך שלכם ויתקין לכם שקעי חשמל בכמות מספקת.

למידע נוסף בנושא ולהזמנת שירות, חייגו אלינו לתמרי חשמל