תקלות חשמל בבית – מהן ואיך לטפל?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
תקלות חשמל בבית - מאמר מאת תמרי חשמל

מערכת החשמל במבנה מגורים ממוצע, היא ללא ספק התשתית שעובדת הכי חזק מבין כולן, בשל מספר מוצרי האלקטרוניקה הרב שקיים בבתים מודרניים בישראל ושאר מדינות מפותחות. אך מה קורה כשדברים משתבשים בתשתית החשמל או באחד מרכיביה?

כמובן שבמצב בו אנו חווים תקלות חשמל משמעותיות בביתנו, הדבר עשוי לשבש את שגרתנו ואף לסכן את השוהים במבנה במצבים מסוימים.

אז ברשותכם, אעבור לפרט מעט על התקלות השכיחות ביותר שמופיעות במערכת החשמל הביתית, מתוך ניסיוני כחשמלאי מוסמך ב-7 השנים האחרונות ואסביר כיצד להתמודד איתן (במרביתם המוחלט של המקרים תצטרכו להזמין שירות מחשמלאי מוסמך בשל הידע הנדרש לתיקון התקלה ובשל כך שהחוק מחייב זאת).

תקלות חשמל ביתיות שכיחות

 • התיישנות תשתית החשמל ורכיביה השונים – עשויה לבוא לידי ביטוי בלוח החשמל, במערכת ההארקה, בחוטים השונים וכדומה. במידה ומבנה המגורים שלכם הוא ותיק במיוחד ולא עשיתם שום עבודת חשמל או בדיקה כבר מספר רב של שנים, מוטב שתשקלו לקרוא לחשמלאי שיבחן את רכיביה השונים של תשתית החשמל בנכס, גם אם נראה לכם שהכל בסדר, היות ואי תקינותה של מערכת הארקה עשוי להיות מסכן חיים.
 • קפיצות מפסקים ("פקק") – מעין הפסקה בקבלת אספקת החשמל המתבטאת ב"קפיצת" מפסק בלוח החשמל. אם חיברתם הרגע מכשיר חשמלי מסוים וה"קפיצה" התרחשה מייד לאחר מכן, אזי שיש תקלה או במפסק עצמו או במכשיר האלקטרוני שחיברתם. במצב כזה, תוכלו להחזיר לעצמכם את אספקת החשמל פשוט על ידי ניתוק המכשיר מהשקע והעלאה של המפסק בארון החשמל, בחזרה למעלה. תוכלו לוודא אם הבעיה טמונה במוצר החשמל או ברכיב חשמלי בבית, באמצעות חיבורו של המכשיר לשקע נוסף במבנה. אם מפסקים בארון החשמל "קופצים", ללא קשר למכשיר חשמלי תקול, תצטרכו לקרוא לחשמלאי מוסמך שיבדוק את הגורם לתקלה.
 • תשתית חשמל לא עומדת בעומס (עומס יתר) – שקעי חשמל שונים, כמו גם כבלים מאריכים, נועדו לעמוד בעוצמות מסוימות של זרם חשמלי ולא יותר. במידה וקיים "זרם יתר" המשפיע על מפסק חשמל מסוים, זה עשוי לגרום להתחממות יתר המתבטאת ב"ריח שרוף" ועלולה במקרים קיצוניים אף לגרום לשריפה במבנה. היו ערניים לסימנים מחשידים כמו ריח שרוף והיזהרו שלא לחבר יותר מדי מכשירים לאותו שקע חשמל. זהירות יתרה צריכה להתקיים כשאר מחברים "צרכני חשמל כבדים", כדוגמת תנור חימום. במידה והבית/דירה שלכם מחוברים לחשמל באמצעות מערכת חשמל חד פאזי (תשתית חשמל מיושנת שקיימת במבני מגורים ישנים), אתם צפויים להיתקל בנפילות חשמל חוזרות ונשנות בשימוש במספר מוצרי חשמל במקביל ואז ישנה אפשרות להזמין חשמלאי מוסמך שישדרג לכם את התשתית ל"תלת פאזי".
 • חיבורים רופפים – חיבורי חשמל חלשים או מאולתרים, עשויים להוביל לתקלה ו/או לאירוע מסכן חיים עבור שוהי המבנה ועל כן אין "לשחק" בדברים האלה! חיבור חשמל מבצעים בצורה תקנית בלבד.
 • קצרים/אי תקינות בחשמל כתוצאה מהופעת רטיבות במבנה – לדאבוננו, האטימות של התקרה, קירות וגג בבתים לא מעטים, אינה טובה מסיבות של בלאי (במבנים ישנים) ו/או עבודת אטימה לא מספיק טובה של הקבלן (בבתים חדשים) ולכן בחורף, ישנם מבני מגורים לא מעטעים אשר חווים חדירת מים ועשויים להיפגע מכך. כאשר נזילת מים אינה מטופלת מהר מספיק, היא עשויה לגרום לנזקים משמעותיים במיוחד, כגון פגיעה בתשתית החשמל, למשל על ידי חדירה לשקעים הפזורים בנכס או אפילו על ידי נזילה לארון החשמל. אז מה לעשות אתם שואלים? וודאו את אטימותו התקינה של ביתכם, זמן מה לפני תחילת החורף, כלומר כבר באזור חודש ספטמבר. לתשומת ליבכם, יתרון נוסף שאיטום ובידוד תקינים של הנכס, יעניקו לכם, הוא יציבות עבודתם של מכשירי החשמל בביתכם, שכן חדירתן של רוחות וטמפרטורות נמוכות למבנה, עלולה ליצור הפרעות וקפיצות בחשמל.

עבודות חשמל טיפוסיות בבתי מגורים

ניתן לחלק את עבודות החשמל ל-2 קבוצות עיקריות: עבודות חדשות-יזומות, שצריך לתכנן ולהוציא לפועל ועבודות תחזוקה ותיקון, המבוצעות על תשתית חשמל קיימת.

דוגמאות לעבודות חשמל חדשות

 • התקנת שקעי חשמל חדשים- עם השיפור ברמת החיים במדינות מפותחות וכניסתם של עוד ועוד מוצרי אלקטרוניקה לחיינו (שואבים רובוטים, מערכות סאונד ועוד), אצל רבים מאיתנו אשר מתגוררים בבתים ותיקים (בהם הותקנו מראש, פחות שקעי חשמל), עולה הצורך להתקין יציאות חשמל נוספות שיעמדו בכמות המכשור.
 • התקנת גוף תאורה ומאווררי תקרה – אלה הם שני מוצרי חשמל שיש לחברם לתקרה/קיר בבית בשילוב עם חיבור לחוטי החשמל שעוברים ביסודות המבנה. על אף שישנם "הנדימן" חובבים רבים אשר מבקשים לבצע את עבודות אלו בעצמם בשל הביטחון הגבוה שלהם בראייה הטכנית ו"ידי הזהב" שלהם, נדגיש כי בנוסף לסכנה הטמונה בהתעסקות לא נכונה עם מערכת החשמל בבית, עליכם גם לקחת בחשבון כי רבים ממשווקי המוצרים האלה, מתנים את אחריות המוצר בכך שהתקנתם תבוצע בידי חשמלאי מוסמך (שחותם על תעודת האחריות ובכך בעצם "מתקף" אותה).
 • התקנת "מערכת בית חכם" – בהערכה גסה, בעשור האחרון חדרה טכנולוגיית הבית החכם לחיינו. מערכות מסוג זה מבוססות על מפסקים חכמים (הנשענים על חיבור לרשת האינטרנט, בצורה קווית או אלחוטית), שבתוכם מותקנים בקרי חשמל חכמים. מפסקים אלה עושים שימוש בקודים מתקדמים אשר מביאים לשליטה חכמה בוויסות החשמל למכשיר לצורך שליטה בו מרחוק.
  מערכת הבית יכולה להתממשק עם מבחר גדול של מכשירי חשמל כדוגמת: דוד חשמל, גופי תאורה, מזגן, מערכת שמע, תריסים חשמליים ועוד. התקנתה של מערכת כזו, מחייבת תכנון מוקדם והתקנה בידיים מקצועיות.
 • התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי – לרכב חשמלי יש יתרונות בולטים וכך גם לעמדת טעינה חשמלית- ביתית (מתחברת לתשתית החשמל של בית הלקוח ומתווספת לחשבון החשמל שלכם), המאפשרת גישה זמינה ומהירה לטעינת הרכב מהחניה הביתית. במידה ומתכננים את עמדת הטעינה בצורה נבונה באמצעות חשמלאי מוסמך ומומחה לנושא זה, ניתן ליצור חיסכון משמעותי מאוד בעלות הטענת רכבכם.
 • התקנת שעון שבת/טיימר לדוד – אלה הם התקנים חסכוניים, המיועדים להדליק ולכבות את המוצר החשמלי באופן אוטומטי בהתאם להגדרות שנקבעות להם מראש. אם זאת, יש הבדל בין השניים, כאשר טיימר הוא התקן פשוט שניתן לרכוש בכל חנות "טמבוריה" ולחבר לשקע ולמכשיר החשמלי שתרצו לכוון כשאתם אלה אשר שולטים בתזמון שלו באופן ידני. שעון שבת מנגד, הינו התקן שיש לחבר דרך ללוח החשמל ואס הוא שולט דרך המעגל החשמלי במוצר אחד לפחות, תוך שהוא נדלק ונכבה אוטומטית לפרקי הזמן שהוגדרו לו.

דוגמאות לעבודות חשמל על בסיס תשתית קיימת

 • תיקון קצר חשמלי תקלת החשמל השכיחה ביותר. קצר יכול להיגרם ממכשיר אלקטרוני תקול (ניתן לבחון את זה בקלות באמצעות חיבור לשקע חשמלי נוסף) ואז אין לכם סיבה ממשית להזמין חשמלאי ויכול גם להיגרם מתקלה בלוח החשמל אשר מחייבת הזמנה דחופה של איש מקצוע מוסמך.
 • החלפה ו / או התקנה של שקע חשמל – שקעים עשויים להתבלות ואף להישבר ממש עם השנים וזה מחייב את החלפתם בחדשים ע"י חשמלאי מוסמך. בנוסף, ישנם שקעים שהחוטים בהם התבלו, תפסו קורוזיה וכדומה ואז חלה עליכם חובה להזמין חשמלאי שיחליף אותם בחדשים היות והם לא עובדים/מקצרים.
 • החלפת ממסר פחת (מפסק מגן) – זהו רכיב הנמצא בכל בית ושומר עליכם מהתחשמלות או שריפה חלילה, באמצעות גרימת ניתוק אוטומטי של אספקת החשמל אל הלוח במקרה בו הזרם שנכנס למערכת הוא פחות מזה שיוצא (קרי, זליגת חשמל מאחד המכשירים בבית).
  בשל חשיבותו הרבה מאוד של רכיב חשמלי זה, רצוי לבצע בדיקת תקינות שלו אחת לכמה חודשים בידי חשמלאי מקצועי ואם יש ממצאים שליליים, חובה להחליף את הממסר פחת באחד חדש.

*קיימות כמובן עוד עבודות חשמל אחרות, אך נגענו בכמה מהשכיחות והחשובות ביניהן כיום 😇

נסכם ונאמר כי קיימות תקלות חשמל ביתיות רבות, בין אם כאלה הנובעות מבלאי סביר שנגרם לאחר שנים רבות של שימוש, בין אם עקב שימוש לא נכון/רשלני ברכיבי המערכת החשמלית בנכס, או בין אם בעקבות חדירת מים למבנה והמשותף לכל התקלות הללו הוא, החובה להזמין את שירותיו של חשמלאי מוסמך ומקצועי שיבחן ויטפל בהן בהקדם.

יש לכם שאלות לאחר קריאת המאמר או שאתם יודעים שאתם רוצים לקרוא לחשמלאי מוסמך ומקצוען באזור מגוריכם? 

אני פה בשבילכם בטלפון: 054-7959227

תמרי חשמל 🔋