התקנת גופי תאורה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
התקנת גופי תאורה - תמרי חשמל

תוכן עניינים

אי שם בשנות ה- 70 וה- 80 גופי תאורה היו פשוטים מאד ולא מתוחכמים טכנולוגית וכמעט כל אחד יכול היה להתקינם באופן קל ופשוט.

נברשות / שנדליירים / מנורות רצפה, או שולחניות, כל אחד מגופי התאורה הללו לא דרש התמחות או הבנה יתרה בעניין חיבורי החשמל והחוטים השונים.

נרוץ קדימה כמה שנים, לתקופה שלנו וכמו בכל תחום בו שילבו טכנולוגיה ועיצוב- הפכו הפריטים מורכבים יותר, בטח ובטח בכל הקשור לגופי תאורה ואופן התקנתם.

אז נכון, כשמדובר בהחלפת נורה בסיסית בגוף תאורה קיים, כל אדם בוגר יכול לעשות זאת (בזהירות!), אך מה קורה כשאתם רוצים להתקין גופי תאורה חדשים ומעוצבים שרכשתם במיטב כספכם באחת מחנויות החשמל והתאורה ודורשים ידע בחיווט והתאמה ללוח החשמל?

במקרים אלה, אל לכם לקחת סיכון ולבצע את ההתקנה בעצמכם, שכן זוהי סכנה ממשית לשלום גופכם וחייכם. אך ורק חשמלאי מוסמך רשאי ואמור לבצע התקנה מקצועית של גופי תאורה!

סוגים של גופי תאורה

נתחיל ונציין שבחירה של גוף התאורה היא עניין של טעם אישי וכמובן הצורך הפרקטי (גוף תאורה למטבח- תאורת עבודה. גוף תאורה לסלון- תאורת אווירה וכן הלאה..), לאחר שהחלטתם על סוג הגוף והסגנון העיצובי שאתם רוצים, הנה מספר סוגים של גופי תאורה הקיימים כיום בשוק:

  • גוף תאורה תלוי – נראה לרוב בסלון / פינות אוכל, מותקן בדר"כ בבית עם תקרה גבוהה.
  • גוף תאורה צמוד קיר – לרוב מדובר בגופים דקורטיביים/ אווירה, ליצירת אפקטים של תאורה על הקיר.
  • גוף תאורה צמוד תקרה – מותקן בדר"כ בבית עם תקרה נמוכה ולרוב למטרות עבודה.
  • גוף תאורה רצפתי / שולחני – גופים בעיצובים שונים החל מהבסיס ועד האהיל, למטרות עבודה לשולחן משרדי, או יצירת אווירה בפינה כלשהי בבית.
  • גוף תאורה שקוע / נסתר – גופים המעניקים אווירה עיצובית לקיר / לסביבתם.
  • תאורת לד – טכנולוגיה חסכונית, שמחליפה את נורות הליבון והפלורוסנט, מגיעה בעיקר בגופים צמודים / שקועים אך מתקדמת לעבר כל הסוגים, עקב יעילותה וחסכנותה.

מי יכול לבצע התקנת גופי תאורה?

ככלל ובהתאם לחוק – רק חשמלאי מוסמך / בעל רישיון יכול להיות מתקין גופי תאורה, למעט החלפת גוף התאורה בתאורת שולחן או תאורת רצפה, בהם החלפת המנורה היא פעולה בסיסית ופשוטה ואינה מצריכה רישיון של חשמלאי, אך( !), ככל שגוף התאורה מורכב עיצובית / טכנולוגית אשר לשם התקנתו נדרש ידע בחיווט והתאמה ללוח החשמל- מי שיידע לבצע את העבודה באופן הבטיחותי, המקצועי והטוב ביותר הוא מתקין גופי תאורה, קרי, חשמלאי. לכן, אם אין לכם הסמכה / ידע מקצועי בעניין, אנא, צרו קשר עם חשמלאי מוסמך להתקנה מקצועית.

התקנת גוף תאורה – עלויות

ככל שהתקנת גוף התאורה מורכבת יותר – כך תהיה עלות השירות / העבודה, למשל – החלפת גופי תאורה תלויים, תהיה פחות יקרה מאשר החלפת / התקנת גופי תאורה שקועים / נסתרים, או גוף תאורה מוגן מים בחדרים רטובים כמו מקלחת, או במקרים בהם נדרשת התקנת נק' מאור חדשה.

אך אין זה משנה איזה גופים אתם צריכים להתקין – תמיד מומלץ לבצע סקר שוק מקדים לבחינת טווח המחירים של התקנת גופי תאורה באזורכם.

*חשוב לדעת – התקנת גוף תאורה אינה כוללת את עלות גוף התאורה עצמו.

מאיר תמרי – התקנת גופי תאורה ועוד מיני עבודות חשמל

 אשמח לבצע עבורכם התקנת כל הסוגים של גופי התאורה ובמחירים אטרקטיביים, הנני בעל רישיון חשמלאי מוסמך בעל ותק בתחום עבודות החשמל של מעל ל- 6 שנים.

מבצע בין היתר את השירותים הבאים:

זמין לשירותכם באמצעות הטלפון ובטופס יצירת הקשר

שאלות נפוצות בנושא התקנת גוף תאורה

יש לחלק את הפעולה ל-2:

ההתקנה הפשוטה- של גופי תאורה צמודים ותלויים שרוכשים מחנויות חשמל ותאורה ולאחר מכן מזמינים חשמלאי מוסמך כדי שיתקינם. גופים אלה, אינם מומלצים להתקנה ישירה על תקרת גבס, אשר עלולה לקרוס מנשיאת משקלם. בהתקנת גופי תאורה תלויים וצמודים, יוודא החשמלאי המתקין, כי גוף התאורה מותאם להתקנה על סוג התקרה/ קיר הקיימים ורק אחר כך יתקין אותו, במספר צעדים: הרכבת גוף התאורה עצמו, ניתוק זרם החשמל בנכס עבור זמן ההתקנה, סימון מיקום החורים לקדיחה בקיר, קדיחתם בפועל וסגירתם בעזרת דיבלים מתאימים. לבסוף, יבצע המתקין חיבור של חוטי החשמל לגוף התאורה והצמדתו של הגוף לתקרה/קיר.

התקנה מורכבת – גופי תאורה שקועים,שהינם מעט "קשים יותר להתקנה" וגם אותם יתקין חשמלאי מקצועי (אך זה צפוי לקחת לו זמן לא קצר כדי להתקינם). התקנה זו, מורכבת ממספר צעדים עיקריים: תכנון מקדים של התקנת גוף התאורה, הכולל בדיקת התאמתו של חיבור גוף התאורה השקוע בנקודה הרצויה להצבתו. בשלב זה תתבצע גם הזמנת פרופיל האלומיניום שמהווה מתקן ייעודי לתאורה זו. לאחר מכן, יתקין החשמלאי את גוף התאורה במספר צעדים:

  • מדידה וחיתוך של הקיר לפי הסימון, קדיחת חור בקיר עבור חוט השנאי המוסתר והדבקת גוף התאורה המוכן (לאחר חיבור המגעים והדבקת פס הלד בתוך פרופיל האלומיניום שהוכן מבעוד מועד) אל שקע הקיר.

מנעד המחירים של עבודת חשמל מסוג זה, הינו רחב מאוד וכמובן שאינו מושפע מעלות גוף התאורה עצמו.

עלות ההתקנה, מושפעת ממורכבותה (מהזמן שייקח לבצע את העבודה כפועל יוצא מכך), למשל, האם נדרשות  נקודות חשמל חדשות עבור גוף התאורה החדש שברצונכם להתקין ואיזה סוג קידוח העבודה מצריכה מהמתקין.

במספרים זה מתורגם כך:

  • התקנת גוף תאורה בודד בתקרה- ללא עבודה נוספת= 200-300 ₪
  • התקנת גוף תאורה שקוע בודד (כאמור קודם לכן, עבודה מעט מורכבת) = 300-400 ₪.

*המלצתי לכם, היא "לאחד עבודות התקנת גופי תאורה" ולקרוא לי רק לאחר שסיימתם עם תהליך רכישת גופי התאורה לנכס שלכם ויש לכם מספר גופים שברצונכם שאתקין. התקנת גוף התאורה מורכבת מעלות הקריאה (בדומה לכל איש מקצוע מכל תחום אשר תזמינו לנכסכם)+ עלות העבודה עצמה, המושפעת מגורמים כמו אורך הזמן שהמשימה תארך (בתלות למורכבות העבודה) ומורכבותה הטכנית.

מתקין גופי תאורה -תמרי חשמל